«Денис, пришел ли хоть кто-то?» Канал «Дождь» розповідає про мітинги на День народження Навального

«Денис, пришел ли хоть кто-то?» Канал «Дождь» розповідає про мітинги на День народження Навального

Мітингам за Навального телеканал присвятив 15 хвилин. Глядачам показували зібрання у Тбілісі, Берліні, Парижі та Москві. На початку ефіру ведуча Анна Монгайт нагадує , що попереду у опозиціонера процес, в результаті якого він найімовірніше отримає 30 років ув’язнення. «Те, як він тримається і що він пише з-за грат – одна з небагатьох причин для нас із вами зберігати надію і триматися. Разом і за нього», – говорить ведуча. І далі зачитує послання Навального росіянам, в якому він, схоже, усе ще намагається мотивувати своїх співгромадян на якісь дії, бути сильними, закликає триматися у гуморі та зберігати оптимізм.

Думаємо, що працівники ізолятора мали б вирізати ці 15 хвилин з «Дождя» і демонструвати Навальному по колу як процес катування. Спочатку показують Тбілісі. Люди з біло-синьо-білими прапорами скандують «Россия будет свободной» і «Свободу Алексею Навальному». Також є різні плакати з цитатами Навального, наприклад «Я ничего не боюсь. И вас призываю ничего не бояться».

«На око» можна побачити, як то кажуть, «ліс рук». Журналістка і сама це констатує: «Після початку повномасштабного вторгнення в Україну (хто саме вторгнувся – не кажуть, – MediaLife), в Грузію проїхали більше 100 тисяч росіян. Багато з них досі залишаються в країні. Попри це, сьогоднішня акція зібрала менше сотні людей».

Ось як це пояснює один з учасників: «Я пов’язую це з тим, що є великі проблеми з тим, що грузинський уряд може потім тебе просто не пустити у випадку, якщо ти виїдеш із Грузії. Багато людей хоче лишати собі таку можливість. І це не значить, що вони у жоден спосіб не беруть участь у тих чи інших протестах. Вони можуть їх робити зовсім по-іншому. Деякі, приміром, поїхали у Брюссель щоб там взяти участь».

Інша учасниця знаходить інший аргумент: «Є такий момент, що коли люди їдуть, вони хочуть скинути із себе цей вантаж усіх сумних та складних новин. І хочуть просто жити життя. Вони вже трішки забувають про це. Є таке, на жаль». Схоже, Навальному тепер доведеться писати свої мотиваційні промови ще частіше. І не робити їх занадто сумними, щоб не відвернути травмованих переїздом і новинами співвітчизників. Гедоністичні промови – ось що потрібно.

Але що робити із переляком росіян в екзилі – поки не дуже зрозуміло. В яке місто вони не переїдуть – обовʼязково знайдуть страшну загрозу. Щоб мітингарі були повністю убезпечені від підступних нападів, в Берліні охороняти їх приїхала поліція. Проте біля російського посольства зібралося лише кілька сотен людей. Журналіст у включенні твердить: «Я б обережно сказав, що тут поки – бо усе лиш почалося – небагато людей». Проте, судячи із подальших фото та відео, берлінські росіяни теж або бояться, або живуть життя. Саме час робити інші плакати з іншими цитатами. Наприклад щось із Булгакова: «Да, погиб, погиб. Но мы то ведь живы! Ну не пропадать же из-за этого куриным котлетам де-воляй!».

Проте, кореспондент зберігає оптимізм: «Я б сказав, що на тлі інших таких акцій протесту російської ліберальної діаспори, ця поки має вигляд крупніший».

І він має рацію, бо наступне включення було з Парижа. Ведуча, яка, схоже, вже навіть не очікує приємних сюрпризів, запитує у колеги: «Денисе, розкажи, будь-ласка, чи прийшов хоч хтось цього разу на цю попередньо оголошену міжнародну акцію?». Денис, своєю чергою, показує буквально кілька десятків людей, які зібралися на площі Бастилії. Дехто з них, повідомляє він, написали на плакатах лозунги з «Трьох мушкетерів». І ні, це не «Тысяча чертей» або «Я не сказала «да», милорд… Вы не сказали «нет». Чомусь вони обрали більш несподіваний варіант: «Один за всех и все за одного».

Кореспондента просять показати мітингарів ближче, тому він йде «у саму гущу» і навіть показує ляльку Путіна в образі балерини, яку хтось наважився принести. І, зауважте, це попри відсутність на акції поліції для охорони. Денис, як і його берлінський колега, намагається припустити, що з часом люди ще підтягнуться. Але одразу сам мусить зізнатися, що на базарі через дорогу людей, які бажають купити томатів та цукіні, є значно більше, ніж ти, хто прагне привітати Олексія Навального з Днем народження.

Показує «Дождь» і столицю Росії. «Вся Москва в автозаках – чекають на масштабні акції. Про всяк випадок. Хоча зрозуміло, що в умовах такого тиску репресивного великих протестів в Росії ніхто не чекає». На фото і відео бачимо людей, які вийшли на одиночні пікети. Їх під руки ведуть в автозаки. Часом вони йдуть і самі. Мітингарі покірно прямують до автівок, іноді обсварюючись із силовиками. Інші протестувальники усе це активно знімають на телефони.